Slovensko: Kiska jako tvůrčí prezident, ohýba ústavou jako Zeman?

Miloši  Zemanovi je často jeho odpůrci vytýkáno, že tzv. "ohýbá" ústavou, tedy že si ústavu vykláda tvůrčím způsobem. Když však Andrej Kiska na Slovensku odmítl jmenovat vládu, kterou mu donesl Peter Pellegrini, který byl po rezignaci Robreta Fica pověřen sestavováním vlády, žádný nářek na "neústavnost" od těch stejných lidí neslyšíme, spíše naopak.
zdroj: Wikipedia, Katarzyna Czerwińska
Doporučujeme:
301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Když využívá Miloš Zeman všech mantinelů ústavy, tak jej někdy kritici označují i jako “znásilňovače” ústavy. Když však totéž dělá Andrej Kiska, je pro tu stejnou sortu lidí hrdina.

Kiska vládu nejmenoval kvůli Jozefu Rážovi, synovi známého zpěváka skupiny Elán. Jako důvod uvedl, že měl bý na oslavě 40. narozenin Roberta Kaliňáka, odstoupivšího a mnohými nenáviděného ministra vnitra.

Tento krok Kisky je však úplně stejný jako učinil v roce 2013 Miloš Zeman, kdy nejmenoval vládu Miroslavy Němcové, která mu donesla 101 podpisů, a od té doby panuje mezi těmito dvěma politiky nevraživost, která nedávno vyústila v odchod Němcové za sálu při inauguraci do 2. funkčního období prezidenta.

Zástanci demokracie a přísného dodržování ústavy u Kisky pravděpodobně udělají s kritikou vyjímku, zejména z důvodu, že se nejmenuje Zeman a jde tu přeci o “dobrou věc”. Je to však fér přístup?