Bídný zájem o senát! Pouze 12% lidí zvolilo v Brně senátora, referendum s nízkou účastí ale vadí

V Brně stačilo rektorovi Masarykovy univerzity Mikuláši Bekovi, který se nejvíce proslavil spory s prezidentem Zemanem a podobně jako Miroslav Kalousek focením s tibetskou vlajkou, ke zvolení senátorem ve 2. kole skandálně nízkých 8815 hlasů s naprosto bídně nízkou účastí 12,7% voličů!
zdroj: Wikipedia, Idnes.cz

Můžeme diskutovat o potřebnosti a funkci senátu, ale to, že se vůbec někdo může stát zvoleným členem parlamentu a nenasbírá ani 9000 hlasů, je skandální výsledek těchto voleb a bylo by jistě na místě minimálně uvažovat o nějakých změnách volebního systému. I senátoři totiž mohou ze své funkce ovlivňovat život v naší zemí a tak je otázkou, jak moc relevantní mandát může mít senátor s takto nízkou podporou občanů?

Nejvíce zajímavé je ovšem to, že samozvaným demokratickým stranám (ti, co vládnou od 90. let) tahle věc vůbec nevadí. Co by vadilo, když Mikuláš Bek kandidoval s podporou nesmylně nesourodé “koalice” Zelených, ODS, STAN a TOP 09 a je to tak “jejich člověk”. Největším bojovníkům za demokracii z řad těchto zaběhnutých stran tento příšerný výsledek vůbec nevadí, však se podařilo porazit ANO a Babiše, takže je “vše v pořádku”.

Zajímavým faktem je i to, že stejným stranám vadí lidové referendum. A když už některé o něm uvažují, tak počítají pro jeho platnost s vysokou účastí a návrh SPD, která zákon o referendum předložila v poslanecké sněmovně, který v původní variantě navrhuje nulové kvórum (minimální účast), těmto tradičním stranám tuze vadí. Inu pokrytectví tradičních “demokratických stran” v praxi.

Mohlo by Vás zajímat:

Nastává tedy absurdní situace: 8815 hlasů, 12% voličů mohou zvolit senátora, ale nemohou rozhodovat o otázkách, které ovlivní jejích život…

Jaký na to máte názor? Napište nám ho do komentářů.